Dünyadan Örnekler

2023 EUA Üniversite Özerklik Raporu

 18 Mart 2023

Avrupa Üniversiteler Birliği (EUA) 2023 yılı Üniversite Özerklik Raporunu yayınladı. Avrupa’da üniversitelerin özerkliklerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi amacıyla ilki 2011’de yayınlanan raporun 2017’de yayınlanan üçüncüsüne Türkiye veri sağlayamadığı için dahil edilmemiştir. 2023’de yayınlanan dördüncü raporda Türkiye tekrar yer alıyor. 

Raporu bu bağlantıdan indirebilirsiniz. 

Akademik Özgürlük, Magna Charta ve Ortak Akademik Değerler

 7 Nisan 2021 tarihinde Boğaziçi Üniversitesinde Magna Charta Gözlemevinden katılımcılar ile gerçekleştirilen panelin kayıtlarına aşağıdaki bağlantılardan erişebilirsiniz.

Panel Konuşmacıları:

  • Sijboldt Noorda, Magna Charta Gözlemevi Başkanı, Amsterdam Üniversitesi eski rektörü
  • Catherine R. Stimpson, Magna Charta Gözlemevi Yönetim Kurulu Üyesi, NYU Üniversite Profesörü, NYU Fen-Edebiyat Fakültesi eski Dekanı

Moderatör: Taner Bilgiç (Boğaziçi Üniversitesi)

11 Ocak 2022

Üniversite Özerkliği, Akademik Yönetim, Kamu Araştırma Üniversiteleri

28 Nisan 2021’de Boğaziçi Üniversitesinde Magna Charta Gözlemevi ve Avrupa Üniversiteler Birliğinden katılımcılar ile gerçekleştirilen panelin kayıtlarına aşağıdaki bağlantılardan erişebilirsiniz.

Panel Konuşmacıları:

  • Narend Baijnath, Magna Charta Gözlemevi Yönetim Kurulu Üyesi
  • Agneta Bladh, Başkan Yardımcısı, Magna Charta Gözlemevi, İsveç Kalmar Universitesi eski rektörü, İsveç Araştırma Konseyi başkanı
  • Thomas Estermann, Avrupa Üniversite Birliği, Sosyal Politika Geliştirme, Yönetim ve Finansman Direktörü

Moderatör: Taner Bilgiç (Boğaziçi Üniversitesi)

11 Ocak 2022

Türkiye ve Japonya’da Modern Üniversitelerin Doğuşu

16 Mart 2021 tarihinde Columbia Global Centers-Istanbul tarafından düzenlenen panel Türkiye ve Japonya’da modern üniversitelerin ortaya çıkışını iki ülkenin modernleşme süreci içinde mukayeseli olarak ele almayı amaçlamıştır. Konuşmacılar Tanzimat ve Meiji dönemlerinde modern üniversitenin kuruluşunun siyasi reform çalışmaları içindeki merkezi konumuna değinerek, modern üniversite kavramının gelişimini değerlendirmişlerdir. 

Konuşmacılar: Prof. Ekmeleddin İhsanoğlu & Prof. Selçuk Esenbel