Yayınlarımız

30 Haziran – 1 Temmuz 2022 tarihlerinde Ankara’da düzenlenen, Türkiye Yükseköğretim Alanının Yeniden Yapılandırılması Çalıştayının Sonuç Raporu 9 Aralık 2022 tarihinde İstanbul’da yapılan bir tanıtım toplantısı ile kamuoyu ile paylaşılmıştır. Rapora soldaki ve aşağıdaki bağlantıdan erişebilirsiniz. Türkiye Yükseköğretim alanının yeniden tasarlanması tartışmasına katkı vermek amacı ile hazırlanan bu rapor devam etmekte olan çalışmalarımızın bir parçasıdır.

Çalıştay Sonuç Raporu, 19/11/2022

7 Aralık 2022

Kamu Araştırma Üniversitesinin Geleceği: Akademik Özgürlük ve Üniversite Özerkliği İlkeleri Temelinde Bir Arayış başlıklı rapor, Boğaziçi Üniversitesi Üniversitelerde Yönetim Yapılanması Komisyonu (ÜYYK) tarafından 13 Temmuz 2021 tarihinde yayınlanmıştır. 

ÜYYK Rapor

19 Kasım 2022 tarihinde tamamlayarak duyurduğumuz Türkiye Yükseköğretim Alanının Yeniden Yapılandırılması Çalıştayı Sonuç Raporu sonrasında Millet İttifakı kamuoyu ile iki politika dokümanı paylaştı:

  • 28 Kasım 2022 tarihinde açıklanan Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Anayasa Değişikliği Önerisi
  • 30 Ocak 2023 tarihinde açıklanan Ortak Politikalar Mutabakat Metni

Bu iki öneri metni ile ilgili görüşlerimizi Millet İttifakını oluşturan siyasi parti genel başkanları ile 19 Nisan 2023 tarihinde paylaştık. Paylaştığımız görüş metnini kamuoyu ile de paylaşıyoruz. 

Millet İttifakı Anayasa Taslağı ve Ortak Politikalar Metni Yükseköğretim Maddeleri ile ilgili Görüş

9 Mayıs 2023

31 Haziran – 1 Temmuz 2022 tarihlerinde düzenlenen Türkiye Yükseköğretim Alanının Yeniden Yapılandırılması başlıklı çalıştayda Zürih Üniversitesinden Yeşim Atamer’in “Bir Yükseköğretim Kanunu Neyi Düzenlemeli (ve Neyi Düzenlememeli)?” konulu konuşmasını aşağıdaki bağdan izleyebilirsiniz.